Za micro:bit postoji nekoliko razvojnih okruženja. Od potpunih početnika do iskusnih makera i profesionalaca, svatko može pronaći nešto za sebe. Možete pronaći različita okruženja koja odgovaraju Vašim potrebama.
MakeCode
Glavno micro:bitovo razvojno okruženje je MakeCode. Vlasnici Windowsa 10 mogu instalirati i offline inačicu. Riječ je o okruženju koje će zadovoljiti i početnike i srednje zahtjevne korisnike. Sučelje podržava dva načina rada. Blokovsko programiranje i pisanje koda u TypeScriptu/JavaScriptu. Podržano je i prebacivanje iz jednog načina u drugi, no nekada okruženje to izvede nespretno pa obavezno prvo sačuvajte sve što ste napravili. Veliki plus okruženja odlični je emulator rada micro:bita. Uredno pokriva većinu slučajeva pa ne treba svako malo prebacivati program na micro:bit da biste testirali zadnje promjene. Blokovsko programiranje klasično je izvedeno, a klasično programiranje dosta je ugodno zbog automatskog nadopunjavanja i dodatnih informacija.
Postoje i razne programske biblioteke koje se mogu uključiti u projekt i, primjerice, bez puno predznanja raditi s LCD/OLED ekranima, raznim senzorima i sl. Napisane programe lako je dijeliti, a i svi programi čuvaju se u skladišnom prostoru internetskog preglednika. Izvršne datoteke također sadrže projekt programa i mogu se uvesti u okruženje. Ovo se okruženje najviše koristi, pogotovo među početnicima. Ako ćete svoje radove dijeliti sa širom publikom, svakako je preporuka. Oni koji žele više, uz malo truda mogu savladati izradu vlastitih blokova i cjelovitih biblioteka.
MicroPython
Micro:bit podržava i MicroPython, posebnu inačicu Pythona 3 namijenjenu mikroračunalima. Iako postoji službeno razvojno okruženje, zajednica puno više voli i koristi offline uređivač Mu.
Tko ima iskustva s Pythonom, brzo će savladati MicroPython i rad s micro:bitom. Glavni plus veće je bogatstvo mogućnosti u odnosu na MakeCode. Kod se može brže, kraće i čitljivije napisati. Plus je i REPL način izvođenja programa, gdje vam je računalo spojeno s micro:bitom i unosite naredbu po naredbu koje se zatim odmah izvršavaju. Nedostaci su odsustvo emulatora i rada s događajima (mogućnosti da sustav sam javlja ako se dogodila nekakva promjena). Doduše, postoji neslužbeni emulator koji je dostupan kod pokretanja programa u sklopu online razvojnog okruženja create.withcode.uk. Ljubiteljima blokovskog programiranja svidjet će se edublocks.
Ako ćete koristiti MicroPython, očekujte nešto sporije izvođenje i nešto manje dostupne memorije. U većini slučajeva to nećete niti osjetiti. MicroPython je zgodan za korisnike kojima je micro:bit odskočna daska prema svijetu programiranja.
C/C++
I MakeCode i MicroPython ispod haube sadrže C/C++. Izravno korištenje C/C++ odabrat će korisnici koji će raditi složenije programe s rubnim mogućnostima ili zahtjevima za velikom vremenskom preciznošću i brzinom izvođenja. Ti slučajevi su rijetki i klasični korisnici neće se s njima susretati. Oni koji će koristiti C/C++ znaju što, gdje i kako. 🙂
Za one znatiželjne, ove dvije stranice dobar su početak: Lancaster-university i mbed.com
Ovdje je korisno spomenuti da je micro:bit podržan i u Arduinovom razvojnom okruženju.
Zgodna je to mogućnost za Arduinovce te korisnike koji žele upoznati niži oblik programiranja ili iskoristiti bogatstvo Arduinovih biblioteka, rad s Blynkom i sl.
Ostali jezici/okruženja
Uz navedena tri glavna okruženja, postoji i niz drugih podržanih jezika, alata i okruženja, no dosta su manje zastupljeni i uglavnom su zanimljivi znatiželjnima ili korisnicima koji već ta područja poznaju i žele se dodatno upoznati s micro:bitima. Čitateljima preporučujem proučiti odličnu listu resursa dostupnu na ovom linku.
U početku opsežne te liste pokriveni su jezici, alati i okruženja.