Mu definitivno nije krava, Mu je (Micro/Circuit) Python editor namijenjen početnicima. Ako želite napraviti idući korak na BBC Micro:bitu i prijeći s blok programiranja na Python, Mu je najlakši put. Ali ne radi Mu samo s Micro:bitom, podržan je i Adafruitov CircuitPython, Pygame Zero, ali i standardni Python 3.
OK, sve je to divno i krasno, ali zašto baš Mu? Zato jer ne postoji jednostavniji i lakši način 🙂 I bez obzira na to koliko jednostavno izgledao, Mu ima neke stvarno cool mogućnosti. Krajnje je vrijeme da prijeđemo s riječi na djela, a prvi korak je naravno download sa službene stranice (o da, Mu radi na Windowsima, Mac-u i Linuxu, odaberite svoju verziju).
Prije prvog pokretanja Mu-a, treba priključiti pločicu koju ćemo programirati, a pokretanja, Mu traži da izaberete na kojoj platformi programirate. Bez brige, taj izbor je moguće kasnije promijeniti. U našem slučaju, izabrati ćemo BBC Micro:bit i dočekati će nas prazan prozor (ne baš, ima poruku na vrhu: # Write your code here 🙂) spreman za prvi program.

Ali, prije toga, idemo isprobati prvu cool stvar kod Mu-a: REPL. Ovo je kratica od Read – Eval – Print – Loop i u stvari nam omogućava da izvodimo Python kod direktno na pločici koju programiramo. Treba samo kliknuti na REPL ikonu na meniju i na dnu će se otvoriti novi prozor. Ako ovdje upišemo `print(accelerometer.get_values())` dobiti ćemo očitanje akcelerometra na Micro:bitu (po x, y i z osi). Super, idemo napraviti korak dalje: `display.scroll(“Hello World!”)` ispisati će čuveni Hello World na Micro:bitovim LED-icama.

OK, sad kad smo vidjeli da to radi i da možemo isprobavati izvođenje Python koda direktno na Micro:bitu, napisati ćemo jedan jako kratki program:
from microbit import * while True: sleep(100) print(accelerometer.get_values())
Kako bi ovaj program prebacili na Micro:bit dovoljno je kliknuti na ikonu Flash na meniju i pričekati par sekundi, tj. sve dok ne prestane treperiti LED-ica na Micro:bitu. Sada se u REPL prozoru ispisuju vrijednosti očitanja akcelerometra – ako ga naginjete ili tresete, vrijednosti će se mijenjati.
Ali, to nije sve! Ako sada kliknete na ikonu Plotter na meniju, otvoriti će se novi prozor u kojem će se automatski iscrtavati grafikon s vrijednostima koje očitavamo. Nije ni to sve, nakon zatvaranja ovog prozora (samo još jednom kliknete na Plotter ikonu) na disk će biti spremljena CSV datoteka sa svim podacima koji su korišteni za iscrtavanje grafikona. Ova datoteka sprema se u direktorij mu_code/data_capture u korisničkom direktoriju.
REPL služi i za komunikaciju grešaka u kodu, pokušajte u gornjem primjeru promijeniti sleep u slep i kliknite na Flash. REPL će javiti grešku, ali nije sam – i Micro:bit će ispisati istu grešku na svom LED ekranu.

Ovo je bio samo kratki teaser prvenstveno za Mu editor, više o tome kako programirati Micro:bit u MicroPythonu pogledajte ovdje. Na kraju ide jedno veliko hvala čovjeku koji je osmislio i isprogramirao Mu – Nicholas H.Tollervey. Naravno, imao je i pomoć drugih jer Mu je open source, njegov izvorni kod i dokumentacija nalaze se na Githubu.